مرجع کنکور ایران

دانلود رایگان نمونه سوال جزوه و تست کنکور

در سایت مرجع کنکور ایران نمونه سوال و تحقیق دروس مختلف اورده شده است

تحقیق درباره گرماسنج بمبی و اجزای آن: گرماسنج وسیله یا ابزاری برای اندازه‌گیری گرما محسوب می‌شود که در این نوشتار از بخش تحقیق ماگرتا قرار است در مورد اجزای گرماسنج بمبی اطلاعاتی را ارائه بدهیم با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره دماسنج ترموکوپل

تحقیق درباره گرماسنج بمبی

اطلاعاتی درباره گرماسنج بمبی

گرماسنج وسیله‌ای برای اندازه‌گیری گرمای آزاد شده یا جذب شده طی فرایند های فیزیکی و شیمیایی می‌باشد؛ نوع‌های مختلفی از گرماسنج وجود دارد که گرماسنج بمبی نوع رایجی از گرماسنج‌ها است که برای تعیین گرمای حاصل از سوختن موادی مانند سوخت و غذا استفاده می‌شود.

پس به طور کلی این گرماسنج سوختن مواد را اندازه‌گیری می‌کند. گرماسنج بمبی گرمای یک واکنش در حجم ثابت را اندازه‌گیری می‌کند که طی آن آنتالپی بدست نمی آید ولی تغییرات انرژی درونی را چون درب بمب گرماسنج بسته می‌شود و حجم ثابت است اندازه‌گیری می‌کند.

نحوه کار گرماسنج بمبی

گرماسنج بمبی یک اتاقک دارد که واکنش در آن انجام می‌شود که این اتاقک در حمام آب قرار دارد و آب درون این حمام به منظور همگون شدن دما به طور پیوسته در حال به هم خوردن است؛

برای استفاده از این گرماسنج نمونه‌ای از واکنش دهنده را به طور دقیق توزین شده در بمب فولادی قرار می‌دهند تا تحت فشار با اکسیژن پر شوند و بعد از این مرحله بمب فولادی را درون مقداری آب توزین شده در محفظه‌ای عایق فرو می‌برند سپس دمای مجموعه را با دماسنج اندازه‌گیری می‌کنند؛

به وسیله سیم آتش زنی که در بمب قرار گرفته است و از طریق الکتریسیته تا دمای اشتعال گرم می‌شود که واکنش سوختن آغاز می‌شود و گرمای حاصل از آن دمای را افزایش می‌دهد. دمای نهایی را به وسیله دماسنج اندازه‌گیری می‌گیرند و گرمای واکنش با توجه به اختلاف بین دمای اولیه و دمای نهایی و نیز ظرفیت گرمایی اجزای سازنده گرماسنج از طریق یک رابطه ساده محاسبه می‌شود.

حتما بخوانید:  نمونه سوالات فارسی یازدهم نوبت اول به همراه پاسخنامه

ویژگی های گرماسنج بمبی

  • گرماسنج بمبی مقدار گرما را در حجم ثابت اندازه‌گیری می‌کند.
  • مقدار انرژی درونی به طور مستقیم قابل اندازه‌گیری نیست.
  • به دلیل عایق بندی محکم و وجود حمام آبی آب یک سیستم گرمایشی برای واکنش است و جز سیستم نمی باشد پس دقت اندازه‌گیری بیشتر است.

تفاوت گرماسنج بمبی و گرماسنج لیوانی

گرماسنج بمبی در حجم ثابت گرما را اندازه‌گیری می‌کند ولی نمی تواند آنتالپی را بدست آورد در صورتی که گرماسنج‌های لیوانی گرما را در فشار ثابت اندازه‌گیری می‌کنند و می‌تواند آنتالپی واکنش را بدست آورد همچنین در گرماسنج‌های لیوانی اگر دمای واکنش کاهش یابد واکنش گرماگیر است و اگر دمای واکنش افزایش یابد واکنش گرماده می‌باشد.

گرماسنج‌های بمبی آنتالپی واکنش را بدست نمی آورند ولی تغییرات انرژی درونی را می‌تواند بدست آورد. گرماسنج‌های لیوانی عایق بندی کاملی ندارند پس هیچ انرژی با محیط تبادل نمی شود ولی گرماسنج‌های بمبی عایق بندی کاملی دارند تا مطمئن شوند هیچ گرمایی از درون گرماسنج به محیط انتقال نیابد. گرماسنج‌های بمبی یک سامانه ایزوله محسوب می‌شوند و گرماسنج‌های لیوانی یک سامانه بسته به حساب می‌آیند.

همچنین بخوانید:
تحقیق درباره بادسنج
و
تحقیق درباره کوره آفتابی و کاربرد آن

☑️ به پایان تحقیق درباره گرماسنج بمبی رسیدیم، امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. اگر نظر یا پیشنهادی دارید حتما آن را برای ما بنویسید.

منبع :
مجله اینترنتی ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *