دسته‌بندی نشده

تحقیق درباره سنگ های دگرگونی ، نحوه تشکیل و محل آن

در سایت مرجع کنکور ایران نمونه سوال و تحقیق دروس مختلف اورده شده است

تحقیق درباره سنگ های دگرگونی: در این مطلب از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم اطلاعاتی درباره سنگ‌های دگرگونی بیان کنیم با ما همراه شوید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق درباره همگن و ناهمگن

تحقیق درباره سنگ های دگرگونی
تحقیق درباره سنگ های دگرگونی

درباره دگرگونی

دگرگون در لغت به معنای تغییر شکل و حالت است و دگرگونی فرایندی می‌باشد که سنگ‌های اولیه شکل اصلی خود را تغییر می‌دهند و شکل جدید در می‌آیند، پدیده دگرگون به محو و ناپدید شدن یک مجموعه از کانی‌های سنگ تعبیر می‌شود این تغییرات ممکن است در سنگ‌های رسوبی م یا سنگ‌های آذرین یا سنگ‌های دگرگونی اتفاق بیوفتد.

بدین ترتیب شرایط دگرگون شدگی سنگ قبلی تغییر پیدا می‌کند و این پدیده منجر به پیدایش مجموعه‌ای از کانی‌ها می‌شود به طور کلی دگرگونی یعنی ار سنگ در مقابل تغییرات محیط شیمیایی یا فیزیکی از خود پاسخی بروز می‌دهر و این پاسخ به صورت تجدید تبلور کانی‌های قدیمی به دانه‌های جدید یا پدیدار شدن کانی‌های نو ظهور و تخریب بعضی دیگر تجلی پیدا می‌کند.

پیدایش سنگ‌های دگرگونی در ۵ کیلومتری عمق زمین آغاز می‌شود و در این عمق دگرگونی بسیار ضعیف است و هر چه عمیق‌تر می‌رویم به دگرگونی شدید در عمق ۲۵ کیلومتری می‌رسیم

سنگ‌های دگرگونی چگونه تشکیل می‌شود؟

برخی از سنگ‌های آذرین و رسوبی در برای تغییرات شدید محیط جامد می‌شود و این تغییرات از طریق فرایند دگرگونی می‌باشد همچنین باعث ایجاد تبادلاتی در درون سنگ‌ها خواهد شد دگرگونی در پوسته زمین، در زیر ناحیه هوا زدگی، سیمانی شدن و بالاتر از ناحیه ذوب اتفاق می‌افتد.

در این محیط سنگ‌های برای تطبیق با شرایط تشکیل دچار تغییرات شیمیایی و ساختاری می‌شوند، از آنجایی که دگرگونی معمولا در درون پوسته زمین اتفاق می‌افتد مطالعه مستقیم آن به آسانی نیست و مشکلات زیادی همراه است.

انواع دگرگونی

دگرگونی دینامیکی

دگرگونی دینامیکی به تغییر شکل مکانیکی مربوط است، بر اثر لغزش که درون گسل رخ می‌دهد و اصطکاک ایجاد شده، گرما تولید می‌شود، سنگ‌ها در این قسمت خرد و سایید خواهند شد.

حتما بخوانید:  دانلود گام به گام تاریخ دهم

دگرگونی مجاورتی

دگرگونی مجاورتی در نزدیکی توده‌های نفوذی اتفاق می‌افتد و با دمای بالا همراه است که از توده‌های نفوذی حاصل می‌شود.

توده‌های نفوذی محدوده کوچکی از اطراف را تحت تاثیر قرار می‌دهند به همین دلیل دگرگونی مجاورتی به یک زون کوچک است که به آن هاله دگرگونی می‌گویند و خارج از این محدوده هیچ دگرگونی اتفاق نمی افتد.

دگرگونی ناحیه ای

دگرگونی ناحیه‌ای در محدوده وسیعی رخ می‌دهد و میزان تغییر شکل در آن بسیار می‌باشد بدین ترتیب دگرگونی ناحیه‌ای سبب تشکیل سنگ‌های دگرگونی با فولیاسیون بالا خواهد شد و سنگ‌های اسلیت‌ها، شیست‌ها و گنیس‌ها نمونه‌ای از ان هستند.

دگرگونی انباشتی

هنگامی که سنگ‌های رسوبی در عمق‌ها دفن می‌شوند دماهای بیشتر از ۳۰۰ درجه سانتی گراد ایجاد می‌شود و کانی‌های جدید تشکیل خواهند شد اما دگرگونی رخ نمی دهد.

عمده‌ترین کانی‌هایی که بر اثر دگرگونی دفنی تولید می‌شوند زئولیت‌ها هستند.

دگرگونی زیر کف اقیانوس‌ها دگرگونی

این نوع دگرگونی براثر جریان سیال‌های داغ و فعال شیمیایی در داخل سنگ‌ها است و باعث دگرگونی درجه پایین و تشکیل شدن سرپانتین و اسکارن خواهند شد.

دگرگونی اصابتی

دگرگونی اصابتی هنگامی اتفاق می‌افتد که شهاب سنگ‌ها با سرعت بالا به سنگ‌ها برخورد کنند و باعث شوک حرارتی و فشار شدید در سنگ‌ها شوند.

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق درباره کفشدوزک ها
و
تحقیق درباره ورزش جودو با قوانین و تاریخچه
و
تحقیق در مورد نقش گیاهان در کاهش آلودگی هوا

کلام آخر: به پایان تحقیق درباره سنگ های دگرگونی رسیدیم اگر در این خصوص نظر یا پیشنهادی دارید در بخش دیدگاه با ما با اشتراک بگذارید.

منبع :
مجله اینترنتی ماگرتا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا