مرجع کنکور ایران

دانلود رایگان نمونه سوال جزوه و تست کنکور

امروز در سايت مرجع کنکور ایران مطالب مشاوره ای و روشهای درس خواندن و آمادگی آزمون و کنکور را  برای شما در نظر گرفتیم

چالش های مشاوره ای(( اما و اگرهای  شب کنکور))

معمولا همه ما خیلی از اوقات هنگام انجام کارهای مهم و تاثیر گذار با اما و اگرهای زیادی مواجه می شویم.

از آنجایی که کنکور چالشی مهم در مسیر آموزش شماست و راجع به آن معمولا سوالات زیادی برایتان مطرح می‏شود، براساس تجربیات چندین ساله ام در زمینه مشاوره کنکور، بعضی از این اما و اگرها را که ممکن است برای در هفته منتهی به کنکور و حتی روز کنکور و پس از آن را برای شما ایجاد شود به همراه پاسخ مناسب پیشنهادی شما بازگو می کنم : 

1- بعضی از درس ها یا مباحث را  نخوانده ام نگران هستم چه کارکنم؟ 

 باخیال راحت این درس ها و یا مباحث را کنار بگذارید. حتی رتبه های تک رقمی کنکور هم مباحث نخوانده داشته اند پس مطلقا نگران نباشید

2- می ترسم بعضی از فرمول ها را در جلسه کنکور به‏خاطر نیاورم ؟

 نگران نباشید هرچیز را که به‏درستی فراگرفته اید به موقع به‏خاطر خواهید آورد .حتی اگر درجلسه کنکور بعضی مطالب را به‏خاطر نیاوردید در آن زمان از آن مطلب و موضوع جدا شوید. احتمالا تا پایان آزمون مجدد آن را به‏خاطر خواهید آورد   و حتی اگر بخاطر هم نیاوردید اصلا مهم نیست و نگران نشويد

3- اگر شب کنکور نتوانستم بخوابم چه کنم؟

 خیلی از دانش آموزان شب کنکور خوب نمی خوابند. اصلا نگران این موضوع نباشید . ساختار فیزیولوژیکی بدن شما طوری است که در زمان های مورد نیاز مثل جلسه کنکور در بدترین حالت هم تمام امکانات خود را برای رفع مشکلات بسیج می کند و حتی اگر شب کنکور نتوانستید با آرامش بخوابید مشکل خاصی در جلسه کنکور پیش نمی آید و خیلی از دانش آموزان شرایطی مشابه شما خواهند داشت

4- بعضی کارها را که می دانم غلط است انجام می دهم الان نگران هستم؟

  آرامش داشته باشید و براساس عادت های خود جلو روید به هرحال وضعیت شما با عادات شما سازگار شده است. در این زمان کوتاه سعی نکنید که عادات خود را تغییر دهید مثلا اگر ترتیب پاسخ گویی به سوالات را رعایت نمی کنید فعلا با همین روال ادامه دهید.

5- اگر سوالات سخت بود چه؟ 

کنکور شرایطی یکسان را برای همه فراهم می کند اگر سوالات سخت باشد برای همه سخت است. درصد همه کمتر می شود و شما براساس نمره تراز استاندارد شده خود در جایگاه واقعی تان قرار می گیرید پس به این موضوع فکر نکنید و اصلا نگران نباشید

6- اگر پاسخ چند سوال پشت سر هم یک گزینه شد چه کنم؟ 

حتما بخوانید:  کاظم قلم‌چی:برنامه‌ی پیشنهادی برای روز قبل از کنکور

خیلی وقت‏ها واقعا پاسخ چند سوال پشت سرهم گزینه مشابهی خواهد بود . پس اگر سوالات را براساس آموخته های خود و با روشی که مطمئن هستید پاسخ داده‏اید و چند  گزینه پشت سرهم یکسان بودند اصلا دچارتردید و نگرانی  نشوید.

7- اگر چند سوال پشت سرهم را نتوانستم پاسخ دهم نگران می شوم ؟

 در کنکور بعضي وقت ها چند سوال دشوار پشت سرهم قرار داده می شود پس این موضوع کاملا طبیعی است و با خیال راحت به ادامه آزمون بپردازید.

8- اگر اطرافیانم به سوالات زیادی پاسخ داده بودند و من سوالات کمتری را جواب داده بودم و یا برعکس من به خیلی از سوالات پاسخ داده بودم و پاسخ برگ اطرافیانم در یک درس یا کلا خالی تر بود آیا از کار خودم مطمئن باشم؟ 

حتما اگر با آرامش و براساس دانش و اطلاعات خود و نیز تکنیک هایی که تا الان برای آزمون دادن آموخته‏اید، به سوالات پاسخ داده اید، اصلا به اطرافیان توجه نکنید و با اطمینان خاطر به پاسخ گویی خود ادامه دهید.

9- اگر بعد از پایان عمومی ها یا در طول آزمون خیلی ها صندلی خود را ترک کردند و من نگران شدم چه کنم؟ 

خیلی از افراد با انگیزه های متفاوتی در کنکور شرکت می کنند و اصلا شرایط پاسخ گویی به سوالات را ندارند. پس به هیچ عنوان به مسایل پیرامونی توجه نکنید و روی کار خودتان متمرکز باشید و براساس آموخته های خود و شرایط موجود در کنکور و  با رعایت زمان بندی درست  تا پایان کامل وقت آزمون به پاسخ دادن به سوالات ادامه دهيد.

10- اگر در طول آزمون خیلی خسته شدم و دیگر تمرکز نداشتم چه کنم؟

 اصلا نگران نشوید چند جرعه ای آب بنوشید و از چیزی که برای خوردن همراه دارید، میل کنید چند نفس عمیق بکشید و مجددا ادامه دهید. 

 

دوستان گرانقدر برای موفقیت در کنکور مدت های طولانی است که زحمت کشیده اید پس به‏دور از هرنگرانی با آرامش کامل و بر اساس توان واقعی خود آزمون دهید و تحت تاثیر افکار منفی و یا موضوعات پیرامونی که شما را نگران می کند قرار نگیرید.به آنچه بلد هستید و زحماتی که تا کنون متحمل شده اید فکر کنید و نه کاستی های تان . اصطلاحا نیمه پر لیوان را ببینید

 سعی کنید بهترین خودتان در کنکور باشید و از حداکثر توان علمی خود بهره مند شوید به اما و اگر‏ها توجه نکنید و بدانید سختی یا سادگی سوالاتی تاثیری در موفقیت شما نخواهد داشت . 

همواره شاد و سلامت و موفق باشید       

پژمان عبدالهیان‏                  

منبع:

کانون فرهنگی اموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *