مرجع کنکور ایران

دانلود رایگان نمونه سوال جزوه و تست کنکور

در سایت مرجع کنکور ایران نمونه سوال و تحقیق دروس مختلف اورده شده است

نمونه سوالات متن درس ۳ سوم «ویژگی‌ها و انواع شیوه‌های حمل و نقل» کتاب جغرافیا پایه دوازدهم رشته علوم انسانی متوسطه دوم را می توانید در ادامه این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس دوم جغرافیا دوازدهم انسانی

سوالات متن درس سوم جغرافیا دوازدهم انسانی با جواب
سوالات متن درس سوم جغرافیا دوازدهم انسانی با جواب

نمونه سوال های متن امتحانی درس 3 سوم جغرافیا دوازدهم انسانی

۱) مهمترین تحولات حمل و نقل در ۴۰۰۰ سال پیش را بنویسید.

پاسخ: پیش تر از چهار هزار سال قبل، در زمان نخستین تمدن های کهن، انسان ها برای حمل بار از چارپایان استفاده می کردند و در منطقه بین النهرین حمل و نقل با قایق های پارویی در رودخانه ها معمول بود.اختراع چرخ همچون کشف آتش تحول بزرگی در زندگی انسان آن دوره پدید آورد.

۲) مهمترین تحولات حمل و نقل در دوره هخامنشیان و دولت روم را شرح دهید.

پاسخ: مطالعات تاریخی وجود شبکه های حمل و نقل و گسترش آنها رادر دوره های زمانی مختلف نشان می دهد. برای مثال در قلمرو پهناور ایران در دوره هخامنشیان، راه ها و چاپار خانه هایی در نقاط مختلف این قلمرو ایجاد شده بودند. جاده های سنگفرشی گسترده و طولانی در امپراتوری روم که همه نقاط را به مرکز و پایتخت متصل می کرد و شکل گیری جاده ابریشم که در آن کاروان ها از شرق آسیا تا غرب اروپا را در می نوردیدند، نمونه هایی از ضرورت وجود راه ها و گسترش آنها در طی تاریخ بوده است. البته حمل و نقل نیز به نوبه خود در توسعه و گسترش تمدن ها نقش مهمی ایفا کرده است.

۳) مهم ترین تحولات حمل و نقل تا پیش از انقلاب صنعتی را بیان کنید.

پاسخ: تا پیش از انقلاب صنعتی (۱۸۷۰ ــ ۱۸۰۰م) برای قرن ها، وسایل حمل و نقل زمینی به کندی و با صرف زمان زیاد مسافت های طولانی را طی می کردند و قادر به حمل میزان کمی بار بودند. بر روی خشکی ها، نیروی انسان و چارپایان عامل حرکت مسافر و بار در دریاها نیروی باد محرک کشتی ها بود. اختراع موتور بخار تحول بزرگی در حمل و نقل آبی و ریلی به وجود آورد.

۴) مهم ترین تحولات حمل و نقل در اوایل قرن نوزدهم را بنویسید.

پاسخ: در اوایل قرن نوزدهم نخستین لوکوموتیوهای مجهز به موتور بخار در انگلستان ساخته شد و قطارها را در بین شهرها به حرکت درآورد و این کشور را به زادگاه قطار تبدیل کرد.حمل و نقل ریلی موجب حرکت آسان تر بار و حمل بارهای سنگین در مسافت های نسبتاً دور شد و رونق بسیار پیدا کرد. بعدها با کشف و استخراج نفت و جایگزین شدن آن با زغال سنگ، سرعت و کارآیی وسایل حمل و نقل بیشتر شد.

۵) مهم ترین تحولات حمل و نقل در اوایل قرن بیستم را بنویسید.

پاسخ: در اوایل قرن بیستم اختراع و تولید انبوه اتومبیل، چهره فضاهای شهری و خارج از شهرها را تغییر داد.خیابان های اصلی و فرعی و تقاطع‌ها در شهرها و شبکه های جاده‌ای وسیع بین شهرها و روستاها ایجاد شدند و به دنبال آن مکان ها و مراکز خدمات راهداری مانند پمپ بنزین‌ها و تعمیر گاه های اتومبیل و… پدیدار شدند.

۶) مهم ترین تحولات حمل و نقل در طی جنگ جهانی دوم را بیان کنید.

پاسخ: در طی جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵ ــ ۱۹۳۹م) اولین هواپیمای جت در آلمان ساخته شد. موتور جت توان بیشتری داشت و موجب شد هواپیماهای بزرگ تر مسافر بری ساخته شود و هواپیماهای جت مسافربری در آسمان ها به پرواز درآیند. بعدها تولید هواپیماهای بویینگ حمل و نقل هوایی را در سراسر جهان گسترش دادند.

۷) عوامل موجب گسترش و تحول در صنعت حمل و نقل در نیم قرن اخیر را بنویسید.

پاسخ: ۱) افزایش جمعیت
۲) افزایش تقاضا برای حمل و نقل،
۳) گسترش تجارت و اقتصاد جهانی
۴) پیشرفت های علمی و فناوری

۸) مهم ترین وسایل حمل و نقل در جهان امروز را بنویسید.

پاسخ: به طوری که امروزه کشتی های غول پیکر کانتینری و نفت کش ها، هواپیماهای ایرباس، قطارهای تندرو و انواع خودروهای شخصی و عمومی تحرک و جابه جایی بین مکان ها را به طور چشمگیری افزایش داده اند.

۹) تعریف حمل و نقل را بنویسید.

پاسخ: حمل و نقل عبارت است از جابه جایی مردم (مسافر) بار (کالا) و اطلاعات.

۱۰) اهمیت حمل و نقل را بنویسید . هریک را به اختصار شرح دهید.

پاسخ: الف- اهمیت سیاسی:
داشتن وسایل و شبکه های پیشرفته حمل و نقل از عوامل قدرت ملی یک کشور محسوب می شود. دسترسی به کانال ها، بندرها، تنگه ها و نظایر آن از عوامل قدرت سیاسی کشورها بوده و حکومت ها می توانند از آنها در مواقع خاص به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کنند.

ب- اهمیت اجتماعی:
مردم برای جابه جایی بین محل کار و سکونت، دسترسی به مراکز درمانی و بهداشتی، مراکز آموزشی و شرکت در فعالیت های اجتماعی، هنری و فرهنگی و امور تفریحی و گذران اوقات فراغت به حمل و نقل مناسب نیاز دارند. حمل و نقل اهمیت به سزایی در ارتباط مردم و تبادل فرهنگی بین نواحی مختلف دارد.

پ- اهمیت اقتصادی:
امروزه هیچ ناحیه ای خودکفا نیست و همه نواحی چه در داخل کشورها و چه در سطح بین المللی برای برآوردن نیازهای اقتصادی خود به یکدیگر وابسته اند. صاحبنظران، حمل و نقل را کلید توسعه اقتصادی و رکن زیربنایی اقتصاد کشورها می دانند. فعالیت های اقتصادی تولید و توزیع و تجارت به شدت به شبکه های حمل و نقل وابسته اند. گردشگری نیز به عنوان یک فعالیت اقتصادی مهم در کشورها به زیر ساختهای حمل و نقل نیاز دارد.

ت- اهمیت زیست محیطی:
امروزه با توجه به نقشی که فعالیت های حمل و نقل در بروز مسائل و مشکلات زیست محیطی دارد، همه جوامع تلاش می کنند تا برای جلوگیری یا کاهش این آثار نامطلوب و حل مشکلات چاره اندیشی و برنامه ریزی کنند.

۱۱) ارتباط متقابل میان حمل و نقل با جغرافیا را بنویسید.

پاسخ: حمل و نقل با جابه جایی در پهنه مکان و فضای جغرافیایی سرو کار دارد و هدف حمل و نقل ارتباط دادن مکان ها و نواحی با یکدیگر است. بدین ترتیب ماهیت حمل و نقل اساساً جغرافیایی است و با مفاهیمی چون مکان، موقعیت مکانی، مسافت، مبدأ، مقصد و نظایر آن سرو کار دارد. همچنین شبکه های حمل و نقل هم از محیط جغرافیایی تأثیر می پذیرند و هم بر فضای جغرافیایی تأثیر می گذارند.

۱۲) تعریف جغرافیای حمل و نقل را بنویسید.

پاسخ: جغرافیای حمل و نقل شاخه ای از دانش جغرافیاست که جابه جایی مردم، بار و اطلاعات را در سطح زمین مطالعه می کند و به بررسی الگوهای پراکندگی و شیوه های حمل و نقل و اثرات آنها بر محیط به منظور برنامه ریزی و مدیریت مطلوب منطقه ای می پردازد.

۱۳) چرا جغرافیای حمل و نقل شاخه ای از جغرافیای اقتصادی محسوب می شود؟

پاسخ: از آنجایی که حمل و نقل در فعالیت های اقتصادی و مکان گزینی واحدهای تولیدی و خدماتی و تجاری نقش مهمی دارد جغرافیای حمل و نقل، شاخه ای از جغرافیای اقتصادی محسوب می شود.

۱۴) شیوه های حمل و نقل را نام ببرید.

پاسخ: ۱) حمل و نقل جاده ای
۲) حمل و نقل ریلی
۳) حمل و نقل آبی
۴) حمل و نقل هوایی
۵) حمل و نقل از طریق لوله

۱۵) مزایای حمل و نقل جاده ای را بنویسید.

پاسخ: ۱) این شیوه حمل و نقل برای مسافت های کوتاه (معمولاً کمتر از ۴۰۰ کیلومتر) مناسب تر است.
۲) حمل و نقل جاده ای نسبت به سایر شیوه های حمل و نقل بیشترین انعطاف را از نظر دسترسی به نقاط مختلف در مسیر راه و توقف در ایستگاه های متعدد دارد.
۳) برای رفتن به مکان های دور افتاده یا روستایی نیز اغلب از این شیوه استفاده می شود.
۴) احداث پایانه ها (ترمینال ها) در این شیوه کم هزینه تر است.

۱۶) محدودیت ها و مشکلات حمل و نقل جاده ای را بنویسید.

پاسخ: ۱) حمل و نقل جاده ای نسبت به سایر شیوه ها قابلیت جابه جایی تعداد کمتری مسافر را دارد.
۲) ظرفیت حمل کالا توسط کامیون ها و تریلی ها کمتر از حمل ونقل آبی و ریلی است.
۳) میزان مصرف سوخت و آلایندگی محیط زیست در این شیوه حمل و نقل بسیار زیاد است.

۱۷) عوامل تغییر فضای جغرافیایی در حمل و نقل جاده ای را بنویسید.

پاسخ: ۱) با ورود به عصر خودروها، جاده های خاکی به جاده های آسفالته تبدیل شدند و فضای جغرافیایی را تغییر دادند.
۲) تمایل مردم جهان برای داشتن خودروی شخصی همواره افزایش یافته است به طوری که امروزه برخی خانواده ها بیش از یک خودرو دارند.

۱۸) نتایج گسترش جاده ها و خودروها را بنویسید.

پاسخ: از نتایج گسترش جاده ها و خودروها، ایجاد تراکم ترافیکی در برخی مسیرها به ویژه در ایام تعطیلات بوده است.در نیمه دوم قرن بیستم ساختن آزادراه ها و بزرگراه ها برای حل مشکل ترافیکی و همچنین افزایش سرعت خودروها متداول گردید.

۱۹) پرترددترین آزادراه های کشور را نام ببرید.

پاسخ: آزادراه های تهران ــ کرج ــ قزوین و تهران ــ قم از پرترددترین آزادراه های کشور هستند. در سال ۱۳۹۶ بر طبق آمارهای راهنمایی و رانندگی تعداد خودروهای پلاک شده ایران از مرز ۲۰ میلیون گذشته است.

۲۰) ویژگی های حمل و نقل ریلی را بنویسید.

پاسخ: ۱) حمل و نقل ریلی همچنان یکی از مهمترین شیوه های حمل کالا و مسافر در جهان است.
۲) در این شیوه برای انتقال از ریل و لوکوموتیوی که واگن های قطار را به دنبال خود می کشد استفاده می شود.

۳) حمل و نقل ریلی برای مسافت های متوسط و نسبتاً طولانی مناسب است.
۴) قطارها ،بار را به صورت فله ای یا کانتینری حمل می کنند.

۲۱) مزایای حمل و نقل ریلی را بنویسید.

پاسخ: ۱) هزینه های احداث پایانه‌ها (ترمینال‌ها) در آن‌ها متوسط است.
۲) به طور کلی جابه جایی با قطار دارای ایمنی بالاست. همچنین راحتی مسافران در قطار بسیار بیشتر از خودروهاست.
۳) قطارهای باری می توانند به اندازه ده‌ها کامیون بار حمل کنند و هزینه حمل در مسافت های طولانی کمتر از جاده است.
۴) مصرف سوخت در حمل و نقل ریلی یک هفتم حمل و نقل جاده ای است و آلایندگی آن برای محیط زیست بسیار کمتر است.

۲۲) محدودیت های حمل و نقل ریلی را بنویسید.

پاسخ: ۱) احداث خطوط ریلی برخلاف جاده‌ها به زمین های هموار نیاز دارد.
۲) هزینه های احداث خطوط آهن به ویژه در نواحی دارای موانع و پستی و بلندی و همچنین تولید یا خرید واگن‌ها و لوکوموتیوها بالاست.

۲۳) انواع لوکوموتیو از گذشته تا امروز را نام ببرید.

پاسخ: در روند تولید قطارها از گذشته تا به امروز، لوکوموتیوهای بخاری به تدریج جای خود را به لوکوموتیوهای دیزلی دادند. امروزه لوکوموتیوهای الکتریکی (برقی) بهترین نوع لوکوموتیوها از نظر سازگاری با محیط زیست هستند.

۲۴) اولین قطار پرسرعت جهان را نام ببرید.

پاسخ: در نیمه دوم قرن بیستم برخی کشورها مانند فرانسه، اسپانیا، آلمان و ژاپن طرح هایی را برای تولید قطارهای پرسرعت طراحی و آزمایش کردند. قطار پر سرعت الکتریکی که بین توکیو و اوزاکا در ژاپن در سال ۱۹۶۴م به حرکت درآمد از اولین قطارهای پرسرعت جهان است.

۲۵) تعریف قطار تندرو (پرسرعت) را بنویسید.

پاسخ: معمولاً به قطارهایی که بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشته باشند قطار پر سرعت می گویند.

۲۶) میزان سرعت قطارهای تندرو را بنویسید.

پاسخ: در طی چند دهه،کمپانی های تولید کننده قطارهای پر سرعت وارد رقابت شده و به تدریج رکورد افزایش سرعت را از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت به بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت (حتی ۴۵۰ کیلومتر در ساعت) رسانده اند.

۲۷) تولیدکنندگان عمده قطارهای تندرو را نام ببرید.

حتما بخوانید:  سوالات متن تاریخ دوازدهم انسانی با جواب 1401

پاسخ: امروزه تولیدکنندگان عمده قطارهای تندرو کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه و آلمان و کشورهای آسیای جنوب شرقی ژاپن، کره جنوبی، چین و تایوان هستند.

۲۸) گسترده ترین شبکه های ریلی در کدام قاره قرار دارد؟

پاسخ: میزان احداث شبکه های ریلی و دسترسی به آن در نواحی مختلف دنیا متفاوت است. قاره اروپا گسترده ترین شبکه خط آهن را در بین قاره های جهان دارد و تقریباً سفر به بیشتر کشورهای این قاره از طریق خط آهن و قطار امکان پذیر است. البته برخی از کشورهای جهان نیز فاقد راه آهن هستند.

۲۹) مهم ترین کشورها ی دارای بیشترین میزان خطوط ریلی در جهان را نام ببرید.

پاسخ: کشورهای ایالات متحده امریکا، روسیه، چین و هند بیشترین میزان خطوط ریلی را در جهان دارند.

۳۰) گسترده ترین و طولانی ترین شبکه ریلی جهان در کدام کشور قرار دارد؟

پاسخ: ایالات متحده امریکا گسترده ترین و طولانی ترین شبکه ریلی را در جهان دارد که ۸۰ درصد آن به حمل بار اختصاص دارد.

۳۱) بیشترین میزان خطوط سریع السیر (تندرو) در کدام کشور قرار دارد؟

پاسخ: بیشترین میزان خطوط سریع السیر و طولانی ترین خط قطار تندرو جهان (پکن – گوانگ‌ژو مسافت ۲۲۹۸ کیلومتر) متعلق به کشور چین است. در کشور پهناور هند نیز سالانه میلیون ها نفر برای سفر از راه آهن استفاده می کنند.

۳۲) تنها مسیر خط برقی کشور در کجا قرار دارد؟ نام ببرید.

پاسخ: مسیر جلفا – تبریز ( ۱۴۸ کیلومتر) تنها خط برقی کشور می باشد.

۳۳) مهمترین پروژه های در دست اجرای شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران را بنویسید.

پاسخ: ۱) احداث راه آهن سریع السیر (قطار پرسرعت) تهران – قم – اصفهان – (به طول ۴۱۰ کیلومتر)
۲) برقی کردن راه آهن تهران – مشهد (به طول ۱۰۰۰ کیلومتر)

۳۴) مهم ترین مسیرهای آبی در حمل و نقل دریایی را نام ببرید.

پاسخ: حمل و نقل دریایی پوشش گسترده ای در جهان دارد. اقیانوس ها و دریاها و دریاچه های دائمی و رودخانه ها و کانال ها مسیرهای آبی را تشکیل می دهند.

۳۵) اهمیت حمل و نقل دریایی را بنویسید.

پاسخ: ۱) امروزه حدود ۹۰ تجارت جهانی براساس وزن توسط کشتی ها انجام می شود و بدون وجود حمل و نقل آبی این حجم عظیم صادرات و واردات کالا در جهان امروز ممکن نبود.
۲) حمل کالا با کشتی مقرون به صرفه ترین و ارزان ترین روش برای جابه جایی کالاها به ویژه کالاهای حجیم و بزرگ در مسافت های طولانی است.

۳۶) کشتی نفت کش غول پیکر VLCC و کشتی پاناماکس 5000TEU چه ویژگی هایی دارند؟ نام بنویسید.

پاسخ: یک کشتی نفت کش غول پیکر ( VLCC ظرفیت ۲ میلیون بشکه) می تواندحدود ۹۰۰۰ برابر یک کامیون بار حمل کند و یک کشتی (پاناماکس 5000TEU) بیش از ۲۰۰۰ برابر یک کامیون ظرفیت حمل دارد.

۳۷) معایب و مشکلات حمل و نقل دریایی را بنویسید.

پاسخ: ۱) هزینه احداث بنادر و اسکله ها و تجهیزات بنادر و همچنین ساخت یا خرید کشتی ها بسیار بالاست.
۲) سرعت کشتی نسبت به سایر شیوه های حمل و نقل کم است.

۳۸) انواع کشتی های مسافربری را نام ببرید.

پاسخ: کشتی های مسافربری انواع مختلفی دارند برخی از آنها اقیانوس پیما بوده و مسافران را از مکانی به مکان دیگر در فواصل دور می برند .مانند کشتی های کروز

۳۹) ویژگی های کشتی های کروز را بنویسید.

پاسخ: کشتی های کروز کشتی های تفریحی گردشگری هستند که طی مدت محدود مسافران را روی آب گردش می دهند و دوباره به مبدأ باز می گردانند. سفر با کشتی های کروز معمولا پرهزینه است. برخی کشتی های کروز مانند یک هتل چند طبقه هستند و رستوران، سینما، تئاتر، استخر و زمین بازی و نظایر آن دارند.

۴۰) کشتی های فله بر و کانتینری چیست؟

پاسخ: کشتی های فله بر و کانتینری مهمترین انواع کشتی های باربری هستند. از کشتی های فله بر برای کالاهایی مانند نفت و گاز و موادمعدنی و مواد پتروشیمی و غلات و… استفاده می شود و مواد به صورت فله در مخازن یا تانکرهای کشتی گذاشته می شود.

۴۱) مهم ترین تحولات مهم حمل و نقل دریایی از دهه ۱۹۷۰ میلادی تا کنون را بنویسید.

پاسخ: از دهه ۱۹۷۰ میلادی دو تحول مهم در حمل و نقل دریایی ظرفیت جابه جایی کالا را در این شیوه سرعت بخشید:
۱) تولید کشتی های رو – رو (Roll-on/roll-off SHIP)
۲) تولید و گسترش کشتی های کانتینر بر

۴۲) مهم ترین کاربردهای کشتی رو- رو را بنویسید.

پاسخ: تعداد زیادی خودرو را قادر می ساخت با بار خود و یا مسافر به درون کشتی بروند و در مقصد خارج شوند و هزینه های تخلیه و بارگیری را کاهش می داد.
یکی از کاربردهای مهم این کشتی ها حمل خودروهای صادراتی از کشورهای سازنده به سایر کشورها است.

۴۳) اهمیت کانتینرها را بنویسید.

پاسخ: ۱) کانتینرها که استانداردهای مشخصی از نظر اندازه دارند موجب افزایش سرعت جابه جایی و تخلیه سریع تر کالاها می شوند. قبل از تولید کانتینرها، کشتی ها زمان زیادی را در بندر برای تخلیه و بارگیری توقف می کردند.
۲) داخل محفظه بودن کالاها و برچسب های روی کانتینرها که در آنها مشخصات کالاها نوشته شده، موجب می شود مدیریت و انبار داری محموله ها آسان تر شود.

۴۴) عوامل توسعه حمل و نقل دریایی در کشور را بنویسید.

پاسخ: ایران به سبب واقع شدن در کرانه های درای خزر، خلیج فارس و دریای عمان از نعمت بزرگ دسترسی به حمل و نقل دریایی برخوردار است. البته بهره مندی از مزایای کشتی در تجارت فقط به دسترسی داشتن به دریا محدود نمی شود بلکه به ساختن و توسعه و تجهیز بنادر وابسته است.

۴۵) وضعیت تقاضای حمل و نقل دریایی در کشور را بنویسید.

پاسخ: تقاضای حمل و نقل دریایی و عرضه خدمات بندری در کشور ما در چند دهه اخیر رو به افزایش بوده است.
در سال ۱۳۹۶ عملکرد بار گیری و تخلیه کالا شامل فرآورده های نفتی، کالاهای اساسی، فلزی، ساختمانی و معدنی، ماشین آلات و منسوجات و … در کل بنادر کشور بیش از ۱۵۶ میلیون تن بوده است. علاوه بر آن حدود ۱۸ میلیون نفر مسافر به بنادر مسافری کشور وارد و خارج شده اند.

۴۶) پرترددترین بنادر مسافری کشور را نام ببرید.

پاسخ: بنادر قشم، شهید حقانی (بندرعباس) چارک و خرمشهر

۴۷) تعریف حمل و نقل هوایی را بنویسید.

پاسخ: حمل و نقل هوایی جابه جایی انسان و بار از طریق پرواز در آسمان است.

۴۸) مزایای حمل و نقل هوایی را بنویسید.

پاسخ: ۱) سریع ترین شیوه های حمل و نقل بوده و برای مسافت های طولانی و صرفه جویی در زمان مناسب است.
۲) حمل و نقل هوایی به احداث مسیر نیاز ندارد و ناهمواری ها و موانع برسر راه آن نیست.
۳) حمل و نقل هوایی امنیت بسیار بالایی دارد.

۴۹) محدودیت های حمل و نقل هوایی را بنویسید.

پاسخ: ۱) احداث فرودگاه ها و تجهیزات مربوط به آن و همچنین تولید و خرید هواپیماها به سرمایه گذاری هنگفت نیاز دارد.
۲) مصرف سوخت در هواپیماها نسبت به سایر شیوه های حمل و نقل بسیار بیشتر است.
۳) سفر با هواپیما گران تر از سایر شیوه های حمل و نقل است.

۵۰) مهم ترین کاربردهای هواپیما را بنویسید.

پاسخ: ۱) از هواپیما برای حمل کالاهای سبک و کم حجم، ارزشمند و یا مواد فاسد شدنی که باید سریع به مقصد تحویل داده شوند استفاده می شود مانند تجهیزات الکترونیکی، گل، دارو، مواد غذایی و نظایر آن.
۲) استفاده در موارد اضطراری مانند تصادفات و سوانح طبیعی و انسانی و یا سمپاشی مزارع کشاورزی.

۵۱) امنیت حمل و نقل هوایی در چه سطحی است؟شرح دهید.

پاسخ: به طور کلی حمل و نقل هوایی امنیت بسیار بالایی دارد و سوانح آن نسبت به تعداد پروازها بسیار اندک است.با این حال کنترل ایمنی آن به دقت و مراقبت زیاد نیاز دارد.

۵۲) عامل تغییر و تحول در حمل و نقل هوایی را بنویسید.

پاسخ: در چند دهه اخیر رقابت بین کشورهای تولیدکننده برای ساختن هواپیماهای بزرگ تر و با ظرفیت بیشتر برای حمل بار یا مسافر، موجب تغییر و تحول در حمل و نقل هوایی شده است.

۵۳) حمل و نقل لوله ای چیست؟

پاسخ: در حمل و نقل لوله ای، معمولا سیالات یعنی مایعات و گازها از طریق لوله از مکانی به مکان دیگر ارسال می شود.

۵۴) کاربرد حمل و نقل لوله ای را بنویسید.

پاسخ: یکی از کاربردهای مهم حمل لوله ای انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی، گاز و مواد پتروشیمی است که در داخل یک کشور یا بین کشورها انتقال را انجام می دهند.

۵۵) جنس لوله ها و محل نصب لوله ها چیست؟ شرح دهید.

پاسخ: لوله های نفتی عمدتا از فولاد و پلاستیک ساخته شده اند و ممکن است در زیر زمین کار گذاشته شوند و یا از روی زمین یا حتی بستر دریا عبور کنند.

۵۶) مهم ترین ایستگاه های تجهیزاتی در مسیر لوله ها را بنویسید.

پاسخ: بر سر راه لوله ها ایستگاه های پمپاژ وجود دارد. گاز مایع یا نفت با فشار به درون لوله ها رانده می شود. در نزدیکی برخی مکان های توزیع فرآورده هایی مانند شبکه و توزیع گاز شهری، ایستگاه های فشار شکن یا افت فشار قرار می دهند.

۵۷) مزایای خطوط لوله را بنویسید.

پاسخ: ۱) انتقال حجم عظیمی از مایعات به طور شبانه روزی است که بسیار مقرون به صرفه است.
۲) انتقال مواد از طریق لوله کمتر به محیط زیست آسیب می رساند.

۵۸) محدودیت ها و مشکلات حمل و نقل لوله ای را بنویسید.

پاسخ: ۱) احداث و تعمیر لوله ها و ایستگاه های واسطه ای به سرمایه گذاری فراوان نیاز دارد.
۲) خطوط لوله از نظر حوادث غیر مترقبه مانند زلزله یا جنگ به مراقبت زیاد نیاز دارد زیرا می تواند باعث انفجار و آتش سوزی شود.

۵۹) برای افزایش ایمنی در خطوط لوله چه اقداماتی انجام شده است؟ بنویسید.

پاسخ: امروزه با به کارگیری تجهیزات هوشمند صدمات، نشت مواد و حتی خوردگی لوله ها سریعاً اعلام می شود.

۶۰) مهم ترین فعالیت های انجام شده در زمینه حمل و نقل لوله ای در ایران را بنویسید.

پاسخ: ۱) نخستین گام در احداث خط لوله سراسری که فرآورده های نفتی را از آبادان به مرکز یعنی تهران می رساند در سال ۱۳۳۶ برداشته شد و از آن زمان تاکنون خطوط لوله در حال گسترش بوده است.
۲) نفت خام توسط خطوط لوله از چاه ها به پالایشگاه منتقل می شود و سپس فرآورده های نفتی نظیر نفت سفید، گازوئیل، بنزین با لوله به مخازن و انبارهای سراسر کشور منتقل می شود و از این مخازن با تانکر به جایگاه های سوخت منتقل می شود.
۳) شبکه گازرسانی در کشور نیز مبتنی بر استفاده از خطوط لوله است. امروزه ایران با در اختیار داشتن بیش از ۱۴۰۰۰ کیلومتر خط لوله نفت و حدود ۳۶۰۰۰ کیلومتر خطوط لوله اصلی گاز طولانی ترین خطوط لوله نفت و گاز را در کشورهای عضو اوپک دارد.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس سوم جغرافیا دوازدهم انسانی
و
سوالات متن درس اول جغرافیا دوازدهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دوازدهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب جغرافیا دوازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله سوالات متن درس ۳ سوم کتاب جغرافیا پایه دوازدهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 🌹

منبع :
مجله اینترنتی ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *