مرجع کنکور ایران

دانلود رایگان نمونه سوال جزوه و تست کنکور

در سایت مرجع کنکور ایران نمونه سوال و تحقیق دروس مختلف اورده شده است

تحقیق در مورد قوم ثمود و عاقبت آن‌ها : قوم ثمود جزو یکی از قوم هایی بوده است که پیش از میلاد تا بعثت در کشور عربستان حضور داشته و زندگی می‌کردند. این قوم در شبه جزیزه عربستان ساکن بودند که امروزه مکان سکونت آن‌ها بیشتر از هر چیزی مورد بحث و تحلیل قرار می‌گیرد.

پیامبر قوم ثمود حضرت صالح (ع) بود و در قرآن ذکر شده که دچار عذاب الهی شده و مشترک نامگذاری شده‌اند. حضرت صالح پس از مبعوث شدن به پیامبری تمامی سعی و تلاش خود را کرد تا مردم را به سوی خداوند و یکتاپرستی دعوت کند.

مدت پیامبری او ده سال به طول انجامید و او در این ده سال سعی داشت مردم را به راه راست هدایت کند. ولی متاسفانه مردم با او رفتارهای ناشایست کرده و درخواست او جهت یکتاپرستی را رد کردند. در ادامه با بخش تحقیق ماگرتا برای کسب اطلاعات بیشتر همراه باشید.

تحقیق در مورد قوم ثمود

داستان قوم ثمود و عاقبت آن ها

حضرت صالح سومین پیامبری بود که به پیامبری مبعوث شده و نامش در قرآن ذکر شده است. خداوند برای آگاه کردن مردم از بودن این پیامبر، نامش را پس از حضرت نوح و هود آورده و او را همانند سایر پیامبران برتر دانسته است. حضرت صالح پس از مبعوث شدن به پیامبری تمامی سعی خود را کرد تا بتواند هر یک از آن‌ها را به سوی خداوند هدایت کند.

ولی بسیاری از افراد به حرف‌های او گوش نداده و پیشنهادش را جهت اعتقاد به خداوند و یکتاپرستی رد کردند. این موضوع سبب شد تا حضرت صالح هشدارهایی راجع به عذاب الهی به آن‌ها بدهد تا شاید با این روش ترسیده و هدایت شوند. ولی غرور آن‌ها به حدی زیاد بود که دعوت پیامبر را رد کرده و او را دروغگو نامگذاری کردند.

مردم پس از مدتی برای اینکه باور کنند حضرت صالح از سوی خداوند مبعوث شده و قصد او هدایت آن‌ها است، از او تقاضای معجزه‌ای کردند تا به این طریق به راست و دروغ بودن گفته‌هایش پی ببردند. خداوند که به این موضوع آگاه بود ناگهان شتر ماده‌ای را در بین کوه‌ها آفرید.

حتما بخوانید:  گام به گام درس هشتم قرآن هفتم

خداوند از زرنگی و بدی مردم قوم ثمود باخبر بود و برای اینکه بتواند مردم را مورد آزمایش قرار دهد فرمود: یک روز آب قریه را به شتر دهند و فردای آن روز، آب را در اختیار خود داشته باشند. به این طریق مردم برای شتر نقشه کشیده و قصد کشتش را داشتند. آن‌ها در واقع با این کار با خداوند اعلام جنگ کرده و قصد از بین بردن پیامبر را داشتند.

حضرت صالح برای چندمین بار به آن‌ها هشدار داد و گفت: تنها سه روز فرصت دارید تا بتوانید در منزل خود از هر نعمتی دارا شوید، ولی اگر به خداوند ایمان نیاورید پس از این سه روز عذاب الهی همه‌ی شما را در بر خواهد گرفت. پیامبر آخرین هشدار خود را نیز به مردم داد تا بتواند آن‌ها را به راه راست هدایت کند.

این سه روز آخرین فرصتی بود که به آن‌ها داده شد ولی مردم هیچ تجدید نظری در گفته خود ایجاد نکردند. آن‌ها روی گفته خود محکم بوده و مقابل حضرت ایستادند. اینجا بود که عذابی از سوی خداوند نازل شد و ندای آسمانی سرزمین آن‌ها را در هم کوبیده و خاموش کرد.

این اتفاق باعث شد تمامی مردم در منزل خود به زمین افتاده و بمیرند. این واقعه به طوری افتاد که انگار هیچوقت در این سرزمین کسی زندگی نمی‌کرده و وجود نداشته است.

مقالات پیشنهادی: تحقیق درباره ضرورت نبوت
و
تحقیق درباره ویژگی مومنان در قرآن
و
تحقیق درباره صلوات و آثار و برکات آن

☑️ به پایان تحقیق در مورد قوم ثمود و عاقبت آن‌ها رسیدیم؛ اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع :
مجله اینترنتی ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *